Praca przy komputerze

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Praca przy komputerze nie odbywa się w naturalnej pozycji ciała tylko w wymuszonej, czyli na siedząco. W związku z tym, że praca trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu. Dlatego ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • Do pracy nie powinno używać się przypadkowych stołów, czy też biurek. Stół lub biurko przeznaczone do pracy z komputerem powinno być wyprofilowane, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat i oprzeć na nim nadgarstki, a także łokcie.
 • Ustawiając monitor należy kierować się zasadą, że górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku, wówczas prace będzie mniej męcząca. Monitor powinno się ustawiać na blacie lub niewiele powyżej niego. Warto zapewnić sobie możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora, bo umożliwia to zmianę pozycji ciała podczas wielogodzinnej pracy.
 • Równie ważna jest odległości monitora od naszych oczu; zdrowa odległość wynosi 40-75 cm.. Istotne jest, aby odległość między monitorem, a przednią krawędzią stołu nie była mniejsza niż 60 cm.
 • Inne ważne parametry przy pracy z monitorem komputerowym to:
  • wysokość blatu biurka, który umieszcza się na wysokości 72-75 cm, dla osób wysokich. Wysokość blatu biurka jest prawidłowa jeśli kąt między ramieniem a przedramieniem jest prosty.
  • wygodne krzesło:– z miękkim oparciem o regulowanej wysokości
   i wychyleniu, z wyściełanym siedzeniem, z regulacją wysokości i pochylenia, z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem, z wyściełanymi podłokietnikami, z regulowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu, na kółkach z możliwością blokady. Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.

Światło dzienne powinno pomagać w pracy, a nie przeszkadzać, dlatego ważne jest odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata. Lepiej jest aby biurko z komputerem oświetlone było z boku. Monitor powinien stać tyłem lub bokiem do światła żeby zapobiec odbijaniu się promieni słonecznych od powierzchni ekranu; nie dochodzi wówczas do szybkiego zmęczenia wzroku. Pracując przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady, jak w wypadku oświetlenia naturalnego

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Praca przy komputerze

  Praca przy komputerze